Scurt Istoric

Istorie Octombrie 24, 2014

Satul Doroșcani este așezat între Popeștii fostului proprietar Palade și Hărpășeștii fostei familii fanariote domnitoare, Mavrocordat.

Nu se știe timpul când a luat ființă satul. Prima mențiune despre sat o face marele cronicar moldovean Ion Neculce, în 1685, când vorbind de domnia lui Constantin Cantemir , zice- sate întemeiate cu rost și curți din Obrijeni, Popești și Doroșcani. După legendă, își trage numele de la un locuitor mai înstarit al satului. O ipoteză mai verosimilă ar fi că, venind niște muscali prin aceste părți, au întrebat-Doroșca? expresie care se traduce- unde este cărarea, drumul? și așa a rămas numele locului. La început, satul a avut doar o clopotniță sărăcăcioasă în cimitirul satului, cu un singur clopot care se păstreză și astăzi.Biserica a fost construită pe la 1850, din cărămidă. La început a fost în formă lunguiață, ca o casă, fără turlă, cu pereții subțiri și plafonul de lemn. Între anii 1943-1948, Biserica a fost transformată, cu contribuția locuitorilor, fiind zidită din piatră și cărămidă și acoperită cu tablă, formă în care se găsește și astăzi.